Mezitli Ahmet Hocaoğlu İlkokulu

Okulumuz; 2003 tarihindeBotanik Turizm İnş.San.Ltd. tarafından tamamlanarak 02.09.2003 tarihinde eğitim-öğretime açılmıştır.Okula protokol gereği “Mezitli Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu” ismi verilmiştir.

Okula ismi verilen Ahmet HOCAOĞLU 1931 Mersin-Kuyuluk doğumludur.Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir.Dedesi tarafından büyütülen,askerlikten sonra ticaretle uğraşmaya başlayan Ahmet Hocaoğlu birçok hayır hizmetinde öncü olmuştur.Okulumuzda bu hayır hizmetlerinden birisidir.Sadece ilkokulu okuyabilenAhmet Hocaoğlu askerlik görevinden sonra komisyonculuk ve narenciye ticareti yapmıştır.

 

Okulumuz bodrum + 3 katlı 21 dersliktir. Bina700 m2,+ bahçe 4635 m2 olmak üzere toplam 5.335 m2’dir.

           Okula bağlı okul bahçesinde kantin bulunmaktadır.

           1 Müdür,10 Branş,10 Sınıf Öğretmeni,1 Hizmetli,1 memur olmak üzere toplam 23 personelle hizmete başlamıştır.

           Kuruluşunda kayıtlı öğrenci sayısı Anasınıfı dahil 325 öğrencidir.

Okulumuz İkili öğretim yapılmaktadır. 5,6, 7 ve 8. sınıflarımızın toplam Öğrenci Sayısı 415 kişidir. Ortaokul sabah devresinde Eğitim Öğretim Yapmaktadır.

          

 

           Eylül 2003 tarihinde eğitim-öğretime açılan okulumuz çok sayıda okuldan  öğrenci nakli almıştır.2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilk defa kendi 1.sınıfına yeni kayıt yapılan öğrencilerini mezun edecektir.Okulumuz yeni oluşan ve gelişen bir çevrededir.Henüz alt ve üst yapı çalışmaları devam etmekte olup,gelişmeye uygun bir ortamdadır.Öğrenci velilerimizin eğitim düzeyleri çoğunlukla ortaöğretim düzeyindedir.Komşu köy olan Kale’den öğrencimiz vardır.Göze çarpan bir durumda erkek ve kadınlar arasındaki eğitim düzeyi farkıdır.Ailelerde daha çok erkek çalışmaktadır.Anneler genelde  ev hanımıdır.Sosyal çevrenin ve ailenin eğitime katkısı arzu edilen seviyede değildir.Bu durum veli toplantılarına katılımın azlığı,okul kurslarına ilgisizlikle açıklanabilir.Mezitli genelinde 2685,okulumuzun sınırları içerisinde TUİK’in tespitlerine göre 155 okumaz-yazmaz vatandaş vardır.Yetişkinlere yönelik  okuma yazma kurslarına  2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren 15 yetişkin ile başlanmıştır.Ailelerde çocuk sayısı 2 ile 5 arasındadır.Eğitime ayrılan bütçe ilçenin diğer mahallelerine göre daha az görülmektedir.Okulumuz yoğun göç alan bir mahallede bulunmaktadır.15 Ekim 2010 itibariyle okulumuza nakil gelen öğrenci sayısı 105’tir.(Nakil giden öğrenci sayısı 63)

OKULUMUZUN ÖZELLİKLERİ :

           Okulumuz bodrum + 3 katlıdır.Bodrum kat sığınak olarak planlanıp yapılmış olduğundan ve havalandırma sorunu,tavan yükselliği nedeniyle  uygun bir konferans veya  çok amaçlı salon yapmaya müsait değildir.Ancak;yinede toplantı,tanıtım,görsel sanatlar vb. etkinliklerde kullanılmaktadır.Zemin kattaki bölümler depo,Okul Aile Birliği Odası,Arşiv,Kız Öğrenci Soyunma Odası olarak kullanılmaktadır.

           Zemin katta 1 Md.Yrd.,1 memur,1 Hizmetli odası , ve 4(dört) derslik bulunmaktadır.

           1.Katta Müdür Odası,Öğretmenler Odası,Mutfak;BTS,Fen ve Teknoloji Laboratuarı ve 4 (dört) derslik bulunmaktadır.

           2.Katta ise Kütüphane,PDR Odası ve 8 (sekiz) derslik bulunmaktadır.Okulumuzun her katında öğrenci ve personeller için lavabo ve tuvaletler  mevcuttur.Ayrıca binanın her katında yangın musluk ve hortumları,yangın alarm sistemi ve yangın söndürme tüpleri  bulunmaktadır. Isıtma sistemi klimalıdır.Okulumuz şu an için derslik açısından  ihtiyaca cevap veriyor olsa da gelişmeye ve büyümeye  açık bir mahallede bulunması nedeniyle en geç 3 yıl sonra ek bina veya 3.katın yapımı  kaçınılmaz görünmektedir.

Okul bahçesinde Tagem (Toplumsal Gelişim Merkezi) tarafından yaptırılan 2 Derslik, bir oyun salonu ve Mutfaktan oluşan ve bahçesinde oyun parkı bulunan Ana Sınıfı binası ile Kantin bulunmaktadır.

okulun büyük resmiYazdır: